Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir orman varmış. Bu ormanda bir çok meyve ağacı varmış ve bu ağaçların hepsi büyülüymüş. Fakat bunların büyülü olduğunu kimse bilmiyormuş. Kiraz ağacı, elma ağacı, dut ağacı, incir ağacı, armut ağacı gibi bir çok ağaç sihirliymiş ve hepsinin de gücü farklıymış.

Ağaçlar her sene meyve verirmiş ve insanlar bu meyveleri severek yermiş. Fakat insanlar arasında olan küçük çocuklar her meyveyi yemez sadece sevdiklerini yermiş. Bu durum ağaçları çok üzüyormuş çünkü çocukların bu meyvelerden hepsini yemelerini istiyorlarmış. Bir gün ağaçlar aralarında konuşup sırlarını paylaşmaya karar vermişler. Fakat tek tek insanlara anlatmanın zor olacağını düşünmüşler ve bir kuşa anlatamaya karar vermişler. Kuş ağaçları dinlemiş ve arkadaşlarına da durumdan bahsetmiş. Tüm kuşlar hep bir ağaçtan küçük çocuklara meyve ağaçlarının sihirlerinden bahsetmişler. Kiraz ağacı neşe verir, elma ağacı sağlık, dut ağacı mutluluk, armut ağacı güç verir diye bütün çocuklara bahsetmişler. Çocuklar duyduklarına çok şaşırmış ve hemen bu sihirleri görmek için büyülü bahçeye koşmuşlar. Meyvelerin hepsinden ikişer ikişer yemişler ve sihirleri vücutlarında hissetmeye başlamışlar. Bugüne kadar hepsinin tadına bakmadıkları için çok pişman olmuşlar.

O günden sonra her gün büyülü bahçeye gelip, sihirli meyvelerden yemişler ve kendilerini çok mutlu, sağlıklı, güçlü, neşeli hissetmişler. Tüm ülkeye de büyülü meyve bahçesinden bahsedip, herkesin meyveleri yemesini sağlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.