Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Afrika’nın uçsuz bucaksız savanlarından birinde bir aslan yaşarmış. Bu aslanın adı Korkusuz muş. Bütün hayvanlar onun korkusuz, cesur ve çok güçlü olduğunu bilirmiş. Ama Korkusuz hiçbir şey ile yetinmezmiş. Her şeyin daha fazlasını ister hiç doymazmış.

Korkusuz ‘un bu doyumsuzluğu bütün hayvanları bıktırmış ama hepsi onun gücünden ve heybetinden korktuğu için sesini çıkaramıyormuş. Herkes bulduğu yiyeceklerden Korkusuz’a da getiriyormuş ve böylece Kusursuz’un çalışmasına hiç gerek kalmıyormuş. Ama bir gün uçsuz bucaksız savana daha önce hiç gelmeyen bir kuş gelmiş. Bu kuşun adı Bilge miş. Bilge’ye bu isim yaşadığı ormanda ki hayvanlar tarafından verilmiş. Çünkü Bilge kuş herkese akıl verir, küsleri barıştırır, bilinmeyenleri bilirmiş. Bilge savana geldiğinde herkesin Korkusuz’a hizmet ettiğini ve aslanın hiçbir şekilde doymadığını hep daha fazlasını istediğini görmüş. Bu durum Bilge’yi çok kızdırmış ve hemen aslanla konuşmaya gitmiş. Aslan Bilge’yi görünce “Sende kimsin? Seni buralarda yeni görüyorum. Eğer buraya yerleşmek istersen arkadaşlarından kulları öğren” demiş. Bilge çok şaşırarak “Benim adım Bilge, evet buraya yeni geldim ve bir süre burada yaşayacağım. Neymiş bakalım buranın kuraları?” diye sormuş. Alan “Dur sana ben anlatayım, bu savanda herkes çalışır ve kazandığı yada bulduğu yiyecekten bana pay verir. Bende onları korur ve kollarım. Ha bir de onlara zarar vermem” demiş. Bilge çok sinirlenmiş “Sen kim oluyorsun da böyle kural koyabiliyorsun? Kurallar herkesin huzurlu ve mutlu yaşaması içindir sana hizmet edilmesi için değildir. Ben böyle bir yerde asla yaşayamam” demiş ve uçup gitmiş. Korkusuz arkasından gülerek “Yine bekleriz” demiş. Bilge duyduklarını bir türlü hazmedememiş ve savana dönüp diğer hayvanlarla konuşmaya arar vermiş. Aslanın uyuduğu bir an da herkesi toplamış konuşmaya başlamış “Arkadaşlar benim adım Bilge, buraya yerleşmek istedim ama aslan bana kuralları söyleyince vazgeçtim. Kazandıklarınızı, bulduklarınızı onunla paylaşmak zorunda değilsiniz. Madem o kadar güçlü kendi çalışıp kazansın. O tek başına ama siz çok kalabalıksınız. Siz ondan korkmayın bırakın o sizden korksun. Hem birlikten kuvvet doğar. Eğer herkes aslana itaat etmeyi bırakırsa kimseye zarar veremez” demiş.

Bilge’nin söyledikleri herkesin aklına yatmış ve hepsi itaat etmeyi bırakmaya karar vermiş. O günden sonra kimse Korkusuz’a yiyecek götürmemiş. Aç kalan aslan kükremeye herkese bağırmaya başlamış. Ama hepsi onu duymazdan gelmiş ve mecbur bir şekilde yiyecek toplamaya çıkmış. Bilge’nin bilgeliği sayesinde bütün hayvanlar aslanın zorlamasından kurtulmuş. Aslan da kısa süre içinde yaptıklarının hata olduğunu anlamış ve hepsinden özür dilemiş. Gücünü yaşadıkları yeri korumak için kullanacağına söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.