Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçlarla kaplı bir orman da yaşayan aslan varmış. Bu aslanın adı Leon muş. Leon diğer aslanlar gibi güçlü bir aslanmış. Ama Leon diğer aslanlar gibi cesur değilmiş. Onun cesur olmadığını da bütün aslanlar biliyormuş ve onunla alay ediyorlarmış. Ama Leon’un en yakın arkadaşı geyik Boynuz onunla her zaman gurur duyuyormuş.

Günlerden bir gün Leon ve Boynuz ormanda yürüyüşe çıkmışlar. Oynayarak, zıplayarak, çiçekleri koklayarak ilerliyorlarmış. O sırada karşılarına aslan sürüsü çıkmış ve Leonla dalga geçmeye başlamışlar. Leon söylenen sözler için çok üzülmüş ve oradan hızla uzaklaşmış. Boynuz ise arkadaşına çok üzülmüş ve daha fazla dayanamayarak “Siz ne kadar cesur ne kadar güçlü olursanız olun iyi kalpli aslanlar değilsiniz. Leon’un kalbini kırdınız. Yaptığınız bu davranışla gülünç duruma düştünüz. Bir gün sizinle de başka aslanlar dalga geçerse Leon’un neler hissettiğini anlarsınız” demiş. Aslanlar Boynuz’un sözlerine de gülüşmüşler ve oradan ayrılmışlar. Boynuz ise arkadaşının yanına gidip onu teselli etmiş. Aradan günler geçmiş ormana bir söylenti yayılmış. Herkes evlerine kapanmış ve dışarı çıkmaya korkmaya başlamış. Çünkü söylenenlere göre vahşi ormandan aslanlar yeni yerleşim yeri aramak için ormanları gezmeye başlamışlar. Bu durumda Leon’un yaşadığı ormanda ki hayvanları çok korkutuyormuş. Günler sonra beklenen olmuş ve vahşi aslanlar ormana gelmiş. Leon ise geldiklerinden habersiz ormanda geziyormuş ve aslanlar karşısına çıkmış. Leon çok korkuyormuş ama onlara belli etmek istememiş. Aslanlar Leon’a seslenip onu korkutmak istemişler. Leon ise bütün cesaretini toplayıp konuşmaya başlamış. “Ormanımıza hoş geldiniz arkadaşlar, burası herkesin dostça yaşadığı sakin bir orman. Eğer burada sakince yaşamak isterseniz buyurun ama vahşi ormanda yaptıklarınızı bu ormanda yapamazsın” demiş.

Aslanlar Leon’un cesurca konuşmasından çok etkilenmişler. Ormanda ki bütün hayvanların böyle cesur olduğunu düşünmüşler ve ormana yerleşmekten vazgeçip, gitmişler. Leon ise mutlu bir şekilde evine dönerken onunla daha önce dalga geçen aslanlar yanına gelip. “Bugüne kadar seninle dalga geçtiğimiz için özür dileriz Leon. Sen çok cesur bir aslanmışsın. Vahşi aslanlardan ormanı nasıl koruduğunu uzaktan izledik. Seninle gurur duyuyoruz” demiş Leon teşekkür edip evine gitmiş. Bütün orman Leon’a minnet duymuşlar ve onunla dalga geçtikleri için pişman olmuşlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.