Keloğlan ile Çilli Tavuk Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde çok uzak ülkelerin birinde Keloğlan ile Çilli tavuk yaşarmış. Keloğlan çok iyi kalpli ve oldukça da yardımsevermiş, arkadaşlarıyla iyi geçinir, hayvanları da çok severmiş. Bir kusuru varmış, o da çok tembelmiş. Annesi ona bir iş vereceği zaman hemen ortalıktan kaybolup, bir yere saklanırmış. Günlerden bir gün Keloğlan kapının önünde uyuklarken yanına bir çocuk yaklaşmış:

– “Keloğlan, keleş oğlan, sevmesi beleş oğlan, uyan uyan!” Keloğlan hiç oralı olmamış arkasına dönüp uyumaya devam etmiş. Uykuda rüya görmeye başlamış. Rüyasında yolda giderken karşısına bir tavuk çıkmış. Tavuk demiş ki;

– “Keloğlan, keleş oğlan, her fikri iyilik olan, başıma gelenleri bir bilsen” deyip tilkilerin tavukların kümesinin etrafında dolaşmaya başladıklarını anlatmış. Keloğlan tam ona yardım edecekken uyanmış ne görsün, Çilli Tavuk Keloğlan’ın göbeğinin üzerinde oturmuyor mu?

Keloğlan hemen telaşla Çilli tavuğu alıp kümese götürmüş. Rüyasındaki gibi tilkilerin gelip tavuklarını götüreceğini düşünmüş. Günler geçmiş Keloğlan tekrar aynı rüyayı görmüş. Bu defa çok sevdiği Çilli tavuğu alıp artık geceleri onu yatağında yatırmaya başlamış. Keloğlan’ın anası bu duruma oldukça kızıyormuş. Keloğlan her uyukladığında rüyasında tilkinin gelip Çilli tavuğu götürdüğünü görüyormuş.

– Keloğlan artık dayanamamış; “ Bu böyle olmaz artık tilki ziyaret vakti geldi.” demiş. Tilkinin yanına gitmiş. Tilkinin yuvasına girdiği gibi bir de ne görsün köyden çalınan bütün tavuklar oradaymış. Tilki, Keloğlan’ı gördüğü gibi plan yapmaya başlamış. Plan yapmış yapmasına ama Keloğlan’ın ne kadar zeki olduğunu unutmuş. Tilkinin düşüncesi de Keloğlan’ı bir kafese kapatıp onu da yemekmiş. Keloğlan tilkinin ona bakışlarından tilkinin niyetinin kötü olduğunu anlamış ve gitmek için ayağa kalkınca birden zıplamış ve duvardaki meşalenin ışığı Keloğlan’ın kel kafasına vurmuş, her yeri aydınlatmış. Buna bakan tilkinin gözleri kamaşmış ve Keloğlan bu sırada oradan kaçmış. Tilki Keloğlan’ı kaçırdığı için kızmış, Keloğlan ise tilkinin elinden kurtulduğu için çok sevinçliymiş. Keloğlan köyde tavuğu çalınan herkesi toplayıp tilkinin yuvasına getirmiş. Tilki köylüyü görünce, korkudan kaçmış gitmiş. Bir daha oralarda tilkiyi gören kimsecikler olmamış..

Gökten üç elma düşmüş; biri okuyanın, biri bu masalı yazanın, biri de iyi insanların olsun..