Bir zamanlar uzak diyarlarda Mutluluk Ülkesi adında bir ülke varmış. Bu ülke de yaşayan herkes çok mutluymuş. Ülkenin kralı çok iyi kalpli, halkını seven, onların her ihtiyacını düşünen, kimsenin aç kalmasını istemeyen bir kralmış. Onun bu kadar iyi kalpli olmasından dolayı halk da kralı çok seviyormuş.

Kral başa geldiğinde halkına bir söz vermiş. Her ne olursa olsun onlara yardım edecek, asla kimseyi yüz üstü bırakmayacakmış. Halk bunu bildiği için krala çok güveniyormuş. Günlerden bir gün Mutluluk ülkesinde kasırga çıkmış. Kasırga ne var ne yok alıp götürmüş. Kimi evin çatısı uçmuş, kimi bahçede ağaçlar devrilmiş. Halk bir gece de çok perişan hale gelmiş. Kral da kasırgadan oldukça etkilenmiş. Sarayda bir çok sorunlar olmuş, minareler yıkılmış. Kasırga ne var ne yoksa alıp götürmüş. Kralın bütün zenginliği uçup gitmiş. İnsanların ve kralın olanı biteni anlaması, nerelerin sağlam olduğunu görmeleri iki günlerini almış. Daha sonra hepsi birlikte kolları sıvamışlar ve evleri onarmaya çalışmışlar. Kral halkına verdiği sözü tutmak istiyormuş. Onların her ihtiyacını karşılamak istiyormuş fakat elinde avucunda hiçbir şey kalmadığı için insanların yanına gitmeye çekiniyormuş. Kraliçe, Kralın üzgün olduğunu görünce “Neyin var? Neden bu kadar düşüncelisin?” diye sormuş. Kral “Halkıma yardım etmem gerek ama hiç paramız, yiyeceğimiz kalmadı. Kasırgada her şey elimizden uçup gitti. Halkım benden daha kötü durumda onlar ayardım etmeliyim ama yanlarına gitmeye çekiniyorum” demiş. Kraliçe “Haklısın ülkemiz çok zor durumda ama burada durmak yerine yanlarına gidip evlerini inşa etmelerine yardım edebilirsin. Belli maddi olarak yardımcı olamazsın ama en azından verdiğin sözü tutabilirsin.” demiş.

Bu fikir Kralın çok hoşuna gitmiş ve hemen halkın yanına gitmiş. Durumunu onlara anlatmış, maddi olarak çok bir gücünün olmadığını ama bilek gücü ile onlara yardım edebileceğini söylemiş. Halk bunu anlayışla karşılamış ve hep birlikte ülkeyi tekrardan kurmuşlar. Evler kurulunca hepsi birden ekip biçmeye, ürünlerini satmaya başlamışlar. Kral ve halk el birliği ile tekrardan eski günlerine dönmüş ve onların bu kenetlenmesi bütün ülkelere örnek olmuş. Bu hikayede burada bitmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.