Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarlarda yaşayan bir eşek varmış. Bu eşeğin adı Tasiy miş. Tasiy 2 aydır mutsuzmuş çünkü kuyruğu kayıpmış. Kuyruğunu aramak için hep arkadaşlarından yardım istermiş. Ama hiçbiri yardım edememiş çünkü hepsinin işi varmış.

Günlerden bir gün eşek Tasiy’in yürümekten gücü kalmamış çünkü kuyruğunu bulmak için her yere bakmış. Dağlara, tepelere, ormanlara ama hiçbir yerde yokmuş. Tasiy’nin bu hali ormanda yaşayan tavşan Saylin’i endişelendirmiş. Tasiy uzun süre orman da olmadığı için başına bir şey gelmesinden korkmuş ve eşeği aramaya karar vermiş. Saylin de her yerde eşeği aramış ve sonunda çalıların altında onu bulmuş. Tavşan Saylin “Tasiy nerelerdesin? Seni çok merak ettim. Uzun zamandır ormana uğramıyorsun. Kuyruğunu bulabildin mi?” diye sormuş. Tasiy “Bulamadım, her yerde aramama rağmen bulamadım. Sanırım arttık onu aramaktan vazgeçeceğim” demiş. Saylin “Sakın vazgeçme, vazgeçersen kaybedersin. Ben sana yardım edeceğim aklımda bir plan var” demiş. Tasiy çok heyecanlanmış “Planın ne?” diye sormuşmuş. Saylin “Orman halkına, kuyruğu bulana yemek ödülü vereceğimizi söyleyeceğiz ve herkes aramaya başlayacak” demiş. Bu plan eşeğe çok mantıklı gelmiş ve hemen işe koyulmuşlar. Yemek ödülünü duyan bütün hayvanlar kuyruğu aramış ve sonunda aranan kuyruk bulunmuş.

Tasiy buna çok sevinmiş ve arkadaşı Saylin’e planı için teşekkür etmiş. Daha sonra orman halkına dönüp “Günler önce hepinizden yardım istemiştim ama hiçbiriniz bana yardım etmedi. Herkes işinin olduğunu söyleyip kenara çekildi. Bugün ise yemek ödülünü duyan herkes kuyruğumu aradı ve sonunda bulundu. Bulana ödülünü vereceğim tabi ki de ama keşke ben rica ettiğim zaman da arasaydınız.” demiş ve kuyruğunu takıp oradan uzaklaşmış. Bütün hayvanlar Tasiy’e daha önce yardım etmedikleri için çok utanmışlar. Masal da burada bitmiş.

Kısa Masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.