Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan küçük bir zebra varmış. Bu zebranın adı Sibaymış. Siba evde annesi, babası, ablası ve abisiyle birlikte yaşıyormuş. Küçük zebra yardım etmeyi çok seven, sorumluluk alabilen bir hayvanmış. Onun bu huyu ile en çok babası gurur duyuyormuş.

Günlerden bir gün Siba ve ailesi birlikte kahvaltıya oturmuşlar. Hoş sohbetle birlikte yemeklerini yemişler. Herkes o gün neler yapacağını anlatmış. Siba ise herkesi dinlemiş ama kendisine yapacak bir iş bulamamış. Kahvaltı bitince Siba annesine “Anneciğim kahvaltıyı toplamakta sana yardım edebilir miyim?” diye sormuş. Anne zebra “Çok isterdim Siba ama acelem var, o yüzden çok hızlı davranmam lazım” demiş. Siba “Tamam” diyerek ablasının yanına gitmiş. Ablasına “Abla sana yardım edebilir miyim?” diye sormuş. Abla zebra “Sibacığım evi süpüreceğim ve bir tane süpürge var o yüzden ben hallederim, sen oyun oyna” demiş. Siba üzülerek abisinin yanına gitmiş “Abiciğim araba yıkamanda yardım edebilir miyim?” diye sormuş. Abisi “Arkadaşlarla maça gideceğim Siba o yüzden işimi hızlı bitirmem lazım” demiş. Siba üzülerek babasının yanına gitmiş “Kimse benim yardım etmemi istemiyor ama ben herkese yardım etmek istiyorum” demiş. Babası “Belki de herkes, kendi işini kendisi yapmak istiyor. O yüzden sende kendi işini yapmalısın. Eğer biri senden yardım isterse o zaman yardım etmelisin. Şimdi benim yardıma ihtiyacım var benimle birlikte bahçe işi yapar mısın?” demiş.

Siba babasının ne demek istediğini çok iyi anlamış “Tabi sana yardım ederim baba” demiş ve babasıyla birlikte çimleri sulayıp, çiçekleri budamış. O günden sonra kimse yardım etmek için ısrar etmemiş. Birisi ondan yardım istediğinde de seve seve yardım etmiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.