Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken bir ormanda yavru fil yaşarmış. Bu yavru filin adı Filo imiş. Filo şekeri çok severmiş ve çok şeker vermiş. Anne ve babası çok şeker yemenin ne kadar zararlı olduğunu anlatsada bizim Filo yine de şeker yemeye devam edermiş.

Günlerden bir gün Filo yine şeker yemiş hatta biraz fazla yediği için artık dişi ağrımaya başlamış, anne ve babasına “Anneciğim babacığım benim dişim çok ağrıyor ne yapacağım?” diye sormuş. Anne ve babası Filoy’u diş doktoruna götürmeye karar vermiş ama Filo diş doktoruna gitmekten korkmuş ve gitmemek için kaçmaya karar vermiş. Anne fil “Bak yavrucuğum bizde küçükken diş doktorundan korkardık ama  sonradan hiç acımadığını anladım. O yüzden korkmana gerek yok” demiş. Filo annesine “Anneciğim gerçekten hiç acımaz mı?” diye sormuş. “Acımayacak inan bana hem zaten diş doktoruna gidince korkulacak bir yer olmadığını anlayacaksın” demiş. Filo bu sözleri duyunca biraz rahatlamış ve en sonunda “Tamam anneciğim babacığım gidelim” demiş ve diş doktoruna gitmişler.

Diş muayenesinden sonra diş doktoru çok şeker yediğinden dişlerinin çürümeye başladığını söylemiş. Şeker yemesini azaltması gerektiğinide eklemiş. Filo doktorunu çok dikkatli dinlemiş. Dişlerinin önemini o an anlamış. Bir daha şeker yemeyeceğine dair herkese söz vermiş. Ailecek evlerine geri dönmüşler ve Filo o günden sonra dişlerine çok dikkat etmiş, temizliğine de çok önem vermiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla Kısa Masal okumak isterseniz linke tıklayıp ulaşabilirsiniz.