Meri, 5 yaşında sevimli, afacan ve çok da meraklı bir çocuktu. Bazen fazla merakı başına işler açıyordu. En çok da her şeyin tadını merak ediyordu. Annesinin ona verdiği her yemeği afiyetle yiyordu fakat karnı tok olsa da bir şeyler yemekten hiç vazgeçmiyordu.

Bir gün annesi ile parka gitmişlerdi, Meri oyun oynamak yerine parkta ki her bitkinin hatta taşın ve toprağın tadına bile baktı. O gün dedi ki her bulduğumu yememeliyim çünkü sonrasında çok karnı ağrımıştı. Meri, annesi ile markete gitmişti. Annesi evin ihtiyaçlarını alırken Meri’de market içinde gezmeye başladı. Bir süre sonra her gördüğü yiyeceğin tadına bakmaya başladı. Birer birer ısırıp tatlarına bakıp raflara geri bırakıyordu. Annesi, Meri’ye artık evlerine gidebileceklerini söyledi. Meri eve gidince akşam yemeğini de yedi, dişlerini fırçalayıp, pijamalarını giyip yatmaya gitti. Bir süre sonra ağlayarak anne ve babasının yanına geldi. Yine karnı ağrıyordu. Annesi: “Ben sana bugün abur cubur vermedim acaba neden karnın ağrıyor?” Dedi. Meri hatasını anladı ama ailesine söyleyemedi. Karın ağrısı geçmeyince hastaneye gitmek zorunda kaldılar. Meri’ye serum taktılar. İlk başta iğneden çok korktu ama hemen iyileşmek içinde kabul etti. Ertesi gün yine annesi ile markete gitmişlerdi fakat market sahibi onların borçlarını ödemeden alışveriş yapamayacaklarını söyledi. Meri’nin annesi Ceni bu duruma çok şaşırdı. “Bizim size hiç borcumuz yok ki, ne zaman alışveriş yapsak parasını öderiz” dedi. Market sahibi, dün markette yarım bırakılmış yiyecekler bulduğunu sebebini öğrenmek için kamera kayıtlarına baktığını söyledi ve güvenlik odasına davet etti onları. Beraber güvenlik kamerası kayıtlarını izlediler. Meri anlamıştı neden borçları olduğunu, annesi ise çok şaşkındı. Çok özür diledi. Meri’nin gece neden karnının ağrıdığı da anlaşılmıştı. O kadar çok abur cubur yemesi midesini bozmuştu.

Ceni hanım, eve gidip Meri’nin kumbarasını markete getirdi. Meri çok istediği oyun tabletini almak için para biriktiriyordu fakat merakı hayalinden vazgeçmesine sebep olmuştu ayrıca marketin sahibinden özür diledi yaptığının yanlış olduğunu öğrendiğini söyledi. Annesi bir kez daha Meri’ye sağlıklı ve yeteri miktarda yemesi gerektiğini hatırlattı. Merak ettiği yiyeceklerin tadına sıra ile bakmasını ve hiç bir yerden parasını ödemen yiyecek alınmayacağını anlattı. Meri söz verdi ve bu sözünü bir daha hiç unutmadı.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.