Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Avusturya’da kocaman, yemyeşil ormanın içinde yaşayan bir geyik varmış. Bu geyiğin adı Mutlu imiş. Mutlu her sabah erkenden kalkar anne ve babasıyla güzelce kahvaltı yapıp okuluna gidermiş.

Mutlu okulunda çok başarılı bir öğrenciymiş. Ayrıca okuldaki en yakın arkadaşı Benekli ayıymış. Benekli derslerine biraz az çalıştığı için Mutlu kadar başarılı değilmiş. Mutlu arkadaşının aslında çok başarılı olduğunu biliyormuş. O yüzden arkadaşına birlikte ders çalışmayı teklif etmiş. Benekli de bu duruma çok sevinmiş. Artık hep birlikte derslerini tekrar edip ödevlerini zamanında yapıyorlarmış. Böylece okulda daha çok başarılı olmuşlar. Günler geçmiş Mutlu geyik ve Benekli ayı okullarını bitirmişler. Anne ve babaları çocuklarının bu kadar başarılı olmasına çok sevinmiş.

Benekli ayı arkadaşı Mutlu’ya ona yardım edip ders çalıştırdığı için teşekkür etmiş. Bir daha tembellik yapmaması ve artık derslerini zamanında yapması gerektiğini de anlamış. İki arkadaş hep birlikte güzelce üniversiteyi de bitirmişler bu masalda burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.