Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken kasabanın birinde bir çiftlik evi varmış. Bu çiftlikte inekler, tavuklar, ördekler, hindiler, atlar, köpekler birde bir kedi ailesi varmış. Bu kedi ailesinin beş tanede yavruları varmış. Yavruların isimleri Luna, Pisi, Miya, Mırnav ve Kiti imiş.

Luna, Pisi, Miya, Mırnav ve Kiti biraz yaramazmış, her gün anne ve babalarına görünmeden çiftliğin çitlerinden atlayıp ormana doğru giderlermiş. Günlerden bir gün bu yavruların yine yaramazlık yapacakları tutmuş, anne ve babalarına görünmeden çiftliğin çitlerinden atlayıp ormana doğru gitmişler. Ormanda böcekleri selamlamışlar, çiçekleri koklamışlar, kelebekleri kovalamışlar. Yürürken bir anda inleme sesi duymuşlar Kiti “Kardeşlerim sizde benim duyduğum sesi duydunuz mu? Diye sormuş. Pisi, Mırnav ve Kiti hep bir ağızdan “Evet, o sesi bizde duyduk çok korkuyoruz buradan hemen gitmeliyiz” demişler. Ama Miya öyle düşünmüyormuş “Kardeşlerim, bu bir inleme sesi birinin yardıma ihtiyacı olabilir onu böyle bırakamayız” demiş. Mırnav “Haklısın kardeşim ama ya o kurtsa…” deyince Kiti, Miya, Pisi ve Luna karar vermekte zorlanmışlar ve aralarında konuşup en sonunda sesin geldiği yöne doğru gitmeye karar vermişler. Çünkü o bir Kurt olsa bile yardıma ihtiyacı olabileceğini düşünmüşler ve sesin geldiği yöne doğru gittiklerinde yavru kurt ile karşılaşmışlar. Yavru kurt “Sizi gördüğüme çok sevindim lütfen bana yardım edin, ayağım kayaların arasına sıkıştı” demiş. Luna ise “Seni kurtarırız ama sende kurtulduğunda bize saldırmayacağına dair söz ver” demiş. Yavru kurt “Neden size saldırayım ben diğer kurtlar gibi değilim, hem merak etmeyin size de saldırmam çünkü ben sadece herkesin barış içinde yaşamasını istiyorum” demiş. Luna “O zaman seni kurtarırız” demiş ve sonra tüm gücüyle kayayı ittirmişler en sonunda yavru kurdu kurtarmışlar. Yavru kurt “Çok teşekkür ederim beni kurtardığınız için, siz olmasaydınız ne yapardım bilmem? Bu arada benim adım Tüylü” demiş. Luna, Pisi, Miya, Mırnav ve Kiti kendilerini tanıtmışlar, hepsi de tanıştıklarına çok memnun olmuşlar ve beraber oyun oynamışlar.

O günden sonra kurtlar, kediler ve diğer tüm hayvanlar dost olmuş. Korkmadan yardım etmenin önemini anlamışlar ve mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. Masalda burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.