Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ormanın derinliklerinde bir aslan varmış bu aslanın adı Tiyo imiş. Bütün hayvanlar Tiyo dan korkarmış.

Bir gün Tiyo ormanda dolaşırken karşısına bir civciv çıkmış, aslan Tiyo “Bu civcivin ormanda ne işi var?” diye düşünmüş etrafına bakınırken. Birde ne görsün bu civciv, civciv ailesinin en küçüğüymüş. Sapsarı tüyleri ve zeytin gözleri varmış. Bir gün minik civcivin annesi ona şöyle demiş “Lili, ben gelene kadar hiç kimseye kapıyı açma ve evden de sakın ayrılma. Orman senin tek başına gezebileceğin bir yer değil.” Lili de “Tamam anneciğim, sen hiç merak etme. Ben burada seni bekleyeceğim ve hiç kimseye asla kapıyı açmayacağım” demiş. Annesi gittikten sonra Lili annesini beklemeye başlamış, iki saat geçmiş, üç saat geçmiş ama annesi gelmemiş. Lili merak içindeymiş, havanın karardığını görünce Lili annesini aramak istemiş ama o anda aklına annesinin söyledikleri gelmiş. Kulaklarında annesinin “Lili ben gelene kadar asla hiç kimseye kapıyı açma ve evden de sakın ayrılma. Orman senin tek başına gezebileceğin bir yer değil” sözleri çınlamış. Evde oturup biraz daha beklemeye karar vermiş  ve yine beklemeye başlamış saatler geçmiş ama annesi hala gelmemiş. Lili en sonunda annesini aramak için dışarı çıkmış ve annesini aramaya başlamış. Hava iyice kararmış, Lili’nin karnı çok acıkmış ve üşümüş. Lili karanlıktan çok korktuğu için daha fazla gidememiş en sonunda güçsüz bedeniyle yere yığılıp uykuya dalmış. Ne kadar uyduğunu bile fark etmeden çoktan sabah olmuş bile. Aslan Tiyo, ormanda yürürken yerde yatan minik civcivi yani Lili’yi görmüş nefes alıp almadığın kontrol etmek için eğilmiş gözlerinin dibinde dev aslanı gören Lili çok korkmuş ve ona “Lütfen bana zarar verme aslan amca” diye ağlamaya başlamış. O sırada Lili’nin annesi eve gelmiş Lili’yi göremeyince çok telaşlanmış hem eve geç geldiği için çok üzülmüş hem de sözünü dinlemediği için Lili’ye kızgınmış. Bu sırada Aslan Tiyo Lili’ye şöyle demiş “Sana zarar vermeyeceğim korkmana gerek yok. Hem sen Çok bitkin görünüyorsun istersen seni evine bırakabilirim.” Lili dev aslanın dediklerini biraz düşünmüş en sonunda “Evet” diyerek kabul etmiş ve Tiyo, Lili’yi sırtına bindirmiş ve evine bırakmış.

Lili’yi gören annesi ona sımsıkı sarılmış ve Lili’ye şöyle demiş “Lili sen nerelerdeydin? Bir daha sakın sözümden çıkma tamam mı?” demiş. Lili de annesine “Özür dilerim anneciğim, bir daha sözünden çıkmayacağım. Beni aslan amca getirdi.” Annesi de aslan Tiyo’ya teşekkür etmiş. Tiyo’da “Bir şey değil” diyerek ayrılacağı sırada Lili “Aslan amca lütfen bir daha gel, seni çok özleyeceğim” demiş. Tiyo ise “Tamam” diyerek ayrılmış. Lili’nin başına gelenler kardeşlerine de ders olmuş ve Lili annesinin sözünden hiç çıkmamış masalda burada bitmiş

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.