Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde sadece tavşanların yaşadığı bir Tavşan Ülkesi varmış. Bu ülkede yaşayan bütün tavşanlar çok iyi anlaşırlarmış. Ülkenin her yerinde havuç tarlaları varmış ve herkes havucu eker, afiyetle yermiş. En büyük zevkleri ise bir yerden bir yere zıplayarak gidip gelmekmiş. Fakat aralarından biri diğerleri kadar uzun zıplayamazmış. Bu tavşanın adı Karanfil miş. Karanfil uzun zıplayamadığı için artık zıplamayı bırakmış ve hiç zıplamamış.

Günlerden bir gün tavşan ülkesinde zıplama yarışması yapılmasına karar verilmiş. Bütün genç tavşanlar yarışmaya katılmak için başvuru yapmış. İçlerinden sadece Karanfil kayıt yaptırmamış. Karanfil’in kayıt yaptırmaması ülkenin bilgini Bilgin Tavşanın dikkatini çıkmış. Bilgin, Karanfil’i yanına çağırmış: “Neden yarışmaya kayıt yaptırmadın?” diye sormuş. Karanfil: “Çünkü ben zıplayamıyorum” demiş. Bilgin: “Sen bir tavşansın zıplayamıyor olman imkansız. Neden zıplayamadığını düşündün?” diye sormuş. Karanfil: “Seneler önce zıplıyordum ama arkadaşların kadar uzun zıplayamadığımı görünce zıplamaktan vazgeçtim” demiş. Bilgin: “Bir şeyleri başarmak için çok çalışmak lazım Karanfil. Yapamıyorum diyerek bırakmak, pes etmek doğru değil. Başarmak için çalışmalısın, ne kadar çok zıplarsan o kadar uzun zıplayabilirsin. Bu genç yaşında pes edersen bir daha hiç uzun zıplayamaya bilirsin. Bu yarışmaya katılmanı istiyorum ve ben birinci olacağına eminim” demiş. Karanfil eve gittiğinde Bilgin’in söylediklerini düşünmüş ve onun haklı olduğuna karar vermiş. Yarışmaya daha bir hafta varmış ve gece gündüz çalışırsa diğer tavşanlar gibi uzun atlayabileceğini biliyormuş. O günden sonra Karanfil her gün çalışmış. Düzgün çalışma sayesinde diğer tavşanlar gibi uzun zıplamaya başlamış.

Günler hızla gelip geçmiş ve yarışma günü gelip çatmış. Onun yarışmaya katılmasına bütün arkadaşları çok sevinmiş. Düdük çalmış ve yarış başlamış. Bütün genç tavşanlar zıplayıp bitiş çizgisine gitmiş. Karanfil yarışı üçüncü olarak bitirmiş. Bu aldığı dereceden çok mutluymuş çünkü bir hafta öncesine kadar hiç zıplamayan Karanfil bütün gençler arasında üçüncü olmuş. Şimdi hedefi bir sonra ki yarışmada birinci olmakmış ve o günden itibaren hiç pes etmemiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.